מהיר וכבר לא עצבני: איך עוברים טיפול שורש ושיקום בקלות ובמהירות?

אם כואבת לכם השן שבא לכם לצרוח, או שהיא שינתה לפתע את צבעה ואתם סובלים מעששת, יכול להיות שאתם זקוקים לטיפול שורש ושיקום השן. החדשות הטובות: אם בעבר התהליך היה כרוך בסדרה של טיפולים ארוכים למטרת שיקום השן באמצעות כתר, היום אפשר לבצע את הפעולה הזאת בטיפול אחד 

מיכל הלפרין | פורסם 21/06/17 10:54 | כתבו עלינו באתר MAKO
 

מי לא מכיר את זה? השן מתחילה לכאוב ונדמה שהכל כואב וכל הגוף משתתק אבל אתם בוחרים להתעלם, משכנעים את עצמכם שזה רק מפני שבדיוק שתיתם משהו קר וזה בטח יעבור. אך כאב השיניים הטורדני והאכזרי הזה רק מתגבר ולא מרפה. ואז אתם מגיעים לרופא השיניים שמאשר את מה שחששתם מפניו: דרוש פה טיפול שורש ושיקום השן באמצעות כתר.

נגן וידאו

רגע לפני שאתם מקבלים התקף חרדה דנטלית מהעניין, ד"ר אריאל שוורץ, רופא שיניים (D.M.D) מסביר מה בדיוק כולל כל התהליך, וחשוב יותר: איך אפשר לחסוך כל כך הרבה זמן שדורש הטיפול השיקומי שכולל הרכבת כתר לאחר טיפול השורש.

"טיפול שורש הוא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר, המיועדים לטיפול בעששת הגורמת לדלקת חריפה במוך השן (עצב השן)", מסביר ד"ר שוורץ. "במהלך הטיפול, הרופא מנקה את תעלת שורש השן באמצעים מכניים וכימיים, ואוטם אותה בסתימת שורש, על מנת למנוע חדירת חיידקים והתרבותם באזור, דבר העלול לגרום זיהום במקום ודלקת ברקמות שמקיפות את השן".

אם עד כאן זה נשמע פשוט יחסית, הנה מגיע החלק המורכב שגורם לנו לטרטור של 4-5 מפגשים במרפאת השיניים: "הבעיה מתחילה בשלב הבא שבו נדרשת עבודה שיקומית ואסתטית לאותו אזור פגוע". מסביר ד"ר שוורץ. "לאחר טיפול השורש, השן שבירה וחלשה ולרב נדרש לבצע מיבנה וכתר קבוע מחרסינה על השן', המיועד להגן עליה. לטיפול השיקומי של השן לאחר טיפול השורש ישנן כמה מטרות חשובות כגון: שמירה על חומר השן הקיים, השלמת חומר השן החסר וסיוע בתפקוד השן. שן משוקמת תתפקד טוב יותר במהלך תפקוד הלעיסה ותדאג כי החיוך על פניכם יישמר".

טיפול אחד, שעה אחת

אבל אפשר גם לשים סוף לטרטורים ולמפגשים הרבים באמצעות מכשיר ה-CEREC החדשני, שמאפשר להרכיב כתר קבוע מחרסינה מלאה ללא מתכת בטיפול אחד בלבד.

"עד היום, טיפולי שיקום באמצעות כתר כללו בין 4-5 מפגשים מסורבלים ומעצבנים שבהם נדרש היה לבצע לקיחת מידות, ביצוע כתר זמני, שליחתן למעבדה, טיפולים שונים לצורך התאמת הכתר אצל רופא השיניים, ולעיתים אי שביעות רצון מהתוצאה של צבע השן או מבנה השן דבר אשר היה גורם להחזרה למעבדה ושוב למרפאה עד להשגת התוצאה הרצויה לצורך הרכבת הכתר בשן", מסביר ד"ר שוורץ, שעובד עם מכשיר ה-CEREC כבר מספר שנים ואף הוכשר כ-CEREC Trainer ע"י החברה ומעביר הדרכות לרופאים על המכשיר. "המכשיר מאפשר כיום את ביצוע כל הפעולות האלה בטיפול אחד, תוך שעה בלבד, וברמה האסתטית הגבוהה והמדויקת ביותר וכל זאת בעלות דומה לזו שנדרשת עבור כתר קונבנציונלי הנשלח למעבדה".

איך זה בדיוק עובד?

"הרופא, באמצעות המכשור, מבצע סריקה בפה המטופל על מנת לקחת מדידה ממוחשבת בתלת מימד של השן והרקמות הסובבות אותה, המידה מתורגמת במחשב למודל תלת מימד מדויק על פיו נבנה הכתר או השחזור הרצוי. בשלב זה המטופל יכול להיות שותף מלא online לתהליך ויכול לבקש שינויים בהתאם לשביעות רצונו במיוחד אם המדובר בשן קדמית (אם זה ניתן מבחינה רפואית). ניתן גם להעתיק שן טבעית זהה שקיימת בפה ולשמור על האנטומיה והמורפולוגיה הטבעית של השיניים. קובץ זה נשלח למחרטה המפסלת ומייצרת את הכתר שעוצב מתוך קובייה של חרסינה מחוזקת הנותנת מענה לחוזק השחזור וגם בשל שקיפותה נותנת מראה טבעי ללא חומרים מתכתיים שנמצאים בכתרים הקונבנציונליים. הרופא מבצע התאמה בפה המטופל וכשהם מרוצים מהתוצאה הכתר מודבק לשן או מוברג לשתל לשימוש לטווח ארוך והתוצאה: כתר קבוע לשיניים עם רמת אסתטיקה גבוהה ואיכותית ביותר, כאמור – בביקור אחד בלבד".

מעבר לכך, מציין ד"ר שוורץ כי המכשיר החדשני מספק מענה גם לצרכים אסתטיים ורפואיים נוספים. הוא מהווה פתרון מצוין, מדויק ומהיר עם רמת אסתטיקה גבוהה ביותר הן לטיפולים כגון שחזורי חרסינה, סתימות ללא מתכת, ייצור שחזורים זמניים או שחזורים לאורך זמן, ציפוי חרסינה (חזיתיות) וכדומה.

"רפואת השיניים בישראל ובעולם עברה שינויים רבים. מצד אחד, אנחנו לא מגיעים למרפאה רק כי כואב לנו או שיש לנו בעיה שדורשת טיפול, אלא גם כאשר יש לנו בעייה אסטתית כלשהיא. מצד שני, אנחנו קצרים בזמן. ורוצים את הפתרון כאן ועכשיו. לצורך זה פותח מכשיר ה-CEREC ועוד מכשירי סריקה וחריטה דיגיטלים שקיימים היום. אז אם חשבתם שמטרטרים אתכם וטיפול שורש ושיקום גורם לנו לעצבים מיותרים מתברר שיש פתרון מהיר וברמה האסתטית הגבוהה ביותר".

לחצו לכתבה באתר MAKO

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות, נא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!