תפריט ראשי

שתלים דנטלים

שתלים דנטלים

שתלים דנטלים – תחליף לשיניים טבעיות הנראה ומרגיש כמו שיניים טבעיות
 
שתל דנטלי הוא שורש שן מלאכותי אשר הפריודונט מתקין בתוך הלסת כדי שיחזיק כתר או גשר. שתלים דנטלים הם הטיפול המתאים ביותר לאנשים בעלי בריאות פה טובה אשר אבדו שן אחת או יותר כתוצאה ממחלת חניכיים, פציעה או כל סיבה אחרת.
שתלים דנטלים הם טיפול היי-טק, ועוזרים לשמור על השיניים בכך שאינם נשענים על שיניים אחרות לצורך תמיכה. לשתלים יש יתרון בכך שאין צורך להשחיז שיניים אחרות כדי לשחזר שיניים חסרות ולכן הם שמרניים יותר מאשר כתרים וגשרים רגילים.השתלים מקנים תחושה כמעט לגמרי טבעית ודומה לשיניים טבעיות עד שיתכן ותוכלו לשכוח שאיבדתם שיניים. תחושת הביטחון המתלווית לכך משפיעה על חיי 
היומיום ועל התפקוד האישי והמקצועי של כל אחד ואחד.
יתכן ואתם מסתירים את השיניים בחיוך כדי לא לחשוף רווחים שנוצרו בגלל חוסר שיניים. אולי יש לכם קושי בלעיסה בגלל חוסר שיניים או תחושת חוסר ביטחון כי 
התותבת שבפיכם אינה יציבה. בתנאים הנכונים, בהשגחת הפריודונט ובהקפדה על ניקיון ותחזוקה ברמה גבוהה, שתלים יכולים לשמש לכל החיים. מחקרים לטווח 
ארוך מראים הצלחה הולכת וגדלה לשתלים דנטלים.
 
מה יכולים השתלים לעשות?
 
 להחליף שן אחת או יותר מבלי להשפיע על השיניים הסמוכות.
 לתמוך בגשר ובכך לבטל את הצורך בתותבת חלקית נשלפת.
 לספק תמיכה לתותבת שלמה ולעזור ביציבותה ובתחושת הביטחון.
 
אלו שתלים משמשים כיום?
 
השתלים הנפוצים הם שתלים בצורת צילינדר או בצורת בורג המוכנסים לתוך הלסת. כל שתל נועד להחליף שן אחת או יותר, בהתאם למצב, ומשמשים לאחיזת 
כתרים או גשרים קבועים.
 
מהם היתרונות בשימוש בשתלים דנטלים?
 
 אסתטיקה- שתלים דנטלים נותנים תחושה הדומה לשיניים הטבעיות. 
השתלים עוברים אינטגרציה לתוך מבנה העצם ועוזרים בשמירה מפני אובדן העצם והחניכים אשר מתרחשת לרוב אחרי הרכבת גשרים או תותבות נשלפות.
 שמירת שיניים- אין צורך להקריב שיניים בריאות על ידי השחזתן כדי 
להשלים שיניים חסרות. יש לכך השפעה ארוכת טווח בשיפור בריאות 
הפה.
 ביטחון- הוספת שתלים דנטלים במקרים של תותבות שלמות מאפשרת לך 
לוותר על דבקים ומשחות להצמדת התותבת אל הלסת. השתלים 
משמשים ליציבות ותמיכה לתותבת.
 הצלחה- שעור ההצלחה בשתלים דנטלים הוא גבוה. זו אפשרות מצוינת 
להשלמת שיניים חסרות.כיצד מתבצע הטיפול?
 
תחילה יש לבצע בדיקה והתייעצות כדי לקבוע היכן וכיצד יש לבצע את השתלים. 
הפריודונט ורופא השיניים יכינו תכנית טיפול המתאימה למקרה.
השלמת שן אחת-  במקרה זה שמים שתל אחד ועליו כתר אחד. השתל 
משחזר את השורש ואת הכתר החסרים.
השלמת מספר שיניים- במקרה זה גשר הנתמך על ידי שתלים הוא 
הטיפול המתאים. השתלים משלימים חלק מן השורשים החסרים או כולם 
והכתרים מותקנים עליהם.
השלמת כל השיניים- במקרה זה גשר מלא או תותבת הנתמכת על ידי שתלים היא האפשרות המתאימה. השתלים מחליפים חלק משורשי השיניים ומשמשים לתמיכת כל הכותרות החסרות.
 השתלת עצם ואוגמנטציה של רכס מחוסר שיניים- חוסר עצם או עיוותים בלסת אינם מאפשרים התקנת שתלים. כדי לתקן את הבעיה מפרידים את 
החניכים מן העצם כדי לגלות את הפגם וממלאים אותו בעצם או בתחליף עצם. הטיפול משפר את המראה ומאפשר להתקין שתלים במקומות בהם לא קיימת עצם מספקת.
 
האם הטיפול מסתיים אחרי התקנת השתלים?
 
השתלים הם כמו שיניים טבעיות וגם אותם יש לתחזק ולשמור נקיים וללא רובד 
חיידקים. יש לנקות את השתלים במברשת שיניים, חוט דנטלי ושאר אביזרים בדיוק 
כמו את השיניים הטבעיות
 
שאלות שכיחות בנושא שתלים דנטליים.

איזה סוגי שתלים יש?
קיימים מאות סוגים של שתלים דנטלים, המיוצרים על ידי מספר דומה של יצרנים.
השתלים נחשבים ל"טובים" במידה והצלחתם מתועדת בספרות המקצועית, במחקר/ים מדעיים מבוקרים. ההצלחה המתועדת מעידה על החשיבות בשימוש בסגסוגת טיטניום, תהליך ייצור מבוקר, תהליך חיטוי ובקרת איכות. שתלים דנטלים נבדלים ביניהם בצורתם, בגודלם, ובשטח הפנים. בנוסף הם נבדלים בחלקים המשמשים לשחזור השיניים, ועוד. . . 
רופא השיניים שלך ידע להסביר לך את ההבדלים המשמעותיים למקרה שלך. חשוב לדעת האם מתוכננת השתלה מידית או מאוחרת. כמה עצם זמינה במקום ההשתלה וכו.

האם שתלים הם טיפול חדשני ?
שתל דנטלי מבוצע כבר עשרות שנים. בעבר בוצע בצורות ובשיטות כירורגיות שונות.
צורת השתלים והפרוטוקול הקלאסי המקובל היום לביצוע שתלים מסתמך על שתל שבדי שפותח על ידי פרופ. ברנמרק לפני כשלושים שנה. ההסתמכות על שתלי ברנמרק קשורה לעובדה, שהקבוצה השבדית ששווקה אותם הוכיחה בצורה מדעית ולא בצורה אמפירית, ששתלים דנטלים מצליחים לתקופה ארוכה. 
אלה היו השתלים הראשונים שהתוו את הכללים לביצוע וקבעו את הקריטריונים להצלחה.

מה לעשות כדי ששתל יצליח?
הצלחה של השתל נבחנת בתקופה של השנה הראשונה לאחר ההשתלה. הסטטיסטיקה מראה, כי רוב הכשלנות מתרחשים בתקופה זו. חשוב לבצע פרוטוקול מניעה הכולל שטיפות פה ושמירה מירבית על היגיינת הפה.

מהן ההנחיות לאחר השתלה?
הנחיות לאחר השתלה אינן שונות מההנחיות שלאחר ניתוח. (בשלב הראשון לתת למקום להגליד ולאחר מכן לשמור שלא יזדהם). ניתוח משאיר אחריו פצע. הפצע אינו פתוח אלא אמור להיות סגור בעזרת תפרים. ביום העקירה יש לדאוג לכך שקריש הדם לא ישטף. קריש הדם הוא חלק מתהליך הריפוי של הפצע. שטיפתו תעקב את ההגלדה. כלומר: לא לשטוף את הפה. מותר לשתות, צריך לקרר את המקום (לא במגע ישיר עם קרח אלר דרך מגבת). מומלץ לא לשתות קפה ואלכוהול. בנוסף, כדאי להימנע מאכילת ושתיית דברי מאכל חמים ו / או קשים. אלה עלולים להכאיב. איך לא. הרי יש פצע. בהתאם למהלך הניתוח והחלטת הרופא אפשר לקחת כדורים נגד כאבים / אנטיביוטיקה / או כדורים המורידים נפיחות. ביום למחרת ובימים הבאים יש לדאוג לכך שהפצע לא יזדהם. מומלץ לבצע שטיפות פה בעזרת חומרים הפוגעים בחידקים. בדרך כלל מומלץ על כלור הקסידין (תארודנט, קורסודיל) או טימול (ליסטרין). כדאי להימנע מהפעלת לחץ על מקום הניתוח, כדי לא להפריע למהלך ההגלדה והריפוי התקינים. את התפרים אפשר להוציא לאחר כשבוע. יש המחכים זמן ממושך יותר (-עשרה ימים- שבועים). על פי החלטת הרופא. נהוג, שזו תהיה גם הביקורת הראשונה. הביקורות הבאות- שוב, על פי המקרה והחלטת הרופא.
בנוסף, משתדלים להימנע מעומס ולחץ מיותרים על אזור ההשתלה. (הדבר חשוב במיוחד במידה ובוצעה פעולה נוספת של השתלת עצם). כדאי שהריקמה שמעל השתל תכסה אותו עד למועד חשיפתו היזומה. 

 

 

 

 

מהיר וכבר לא עצבני: איך 

עוברים טיפול שורש ושיקום

בקלות ובמהירות? 

______________________

לכתבה המלאה ב-